Wystawa przy kościele

Przy kościele św. Stanisława we Frydmanie zainstalowano wystawę pt. „Spiszak w Powstaniu Warszawskim” poświęconą ks. Józefowi Stankowi. Zachęcamy do obejrzenia.

Józef Stanek urodził się 4 grudnia 1916 roku w pobliskich Łapszach Niżnych. W 1929 roku po 4 latach w miejscowej szkole kontynuował naukę w „Collegium Marianum” Księży Pallotynów w Wadowicach – na Kopcu.
Po maturze w 1935 roku Józef Stanek wstąpił do nowicjatu Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów w Sucharach nad Notecią koło Nakła. Po odbyciu nowicjatu od 1937 roku kontynuował naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, gdzie w 1939 roku zastał go wybuch II Wojny Światowej. Studia duchowne ukończył w 1941 roku i 7 kwietnia w katedrze metropolitarnej Św. Jana Chrzciciela w Warszawie otrzymał święcenia kapłańskie. 14 kwietnia 1941 roku odprawił mszę św. prymicyjną w kościele św. Kwiryna w rodzinnej miejscowości w Łapszach Niżnych. Zaraz po święceniach rozpoczął studia specjalistyczne na Tajnym Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W czasie Powstania Warszawskiego pracował jako duszpasterz i kapelan szpitala. W drugiej połowie sierpnia 1944 roku przełożeni skierowali go do pracy kapelańskiej i duszpasterskiej w Zgrupowaniu Armii Krajowej „Kryska”. Wtedy przybrał pseudonim „Rudy”. „Przede wszystkim odprawiał Msze polowe i spowiadał. Odwiedzał często polowe szpitale, niosąc duchową pomoc i nadzieję walczącym i rannym. Nosił rannych, docierając do najbardziej wysuniętych pozycji powstańczych. Pomagał walczącym żołnierzom i ludności cywilnej. Wielu rannych uratował od niechybnej śmierci, zwłaszcza w ostatnich dniach powstania na Czerniakowskim Przyczółku. Podnosił też na duchu załamanych mieszkańców i – mimo niebezpieczeństw – wygłaszał do nich Słowo Boże. Chociaż miał możliwość uratowania swego życia, przeprawiając się pontonem na drugi brzeg Wisły, nie skorzystał z niej. Chciał dzielić los żołnierzy i ludności cywilnej, która została na lewym brzegu rzeki.”
Niestety, w dniu 23 września 1944 roku ksiądz „Rudy” dostał się w ręce SS i w tym dniu został bestialsko zamordowany. W zgodnej opinii świadków do ostatniej chwili życia okazywał męstwo i odwagę.
Aktu beatyfikacji ks. Józefa Stanka dokonał Ojciec Św. Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie w ramach wyniesienia na ołtarze 108 polskich męczenników za wiarę.
Dzisiaj w Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się kaplica im. bł. ks. Józefa Stanka, zaś Szkoły Podstawowej w Łapszach Niżnych jest patronem. Projekt „Spiszak w Powstaniu Warszawskim” dofinansowano ze środków biura „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.
Page generated in 0,246 seconds. Stats plugin by www.blog.ca