Złote medalistki z Frydmana

Skoro polscy skoczkowie nie zdobyli medalu olimpijskiego w Pjongczang na skoczni normalnej, to przypomnijmy sobie zimowe tryumfy frydmańskich sportowców.

Do niewątpliwie najważniejszych sukcesów należy pierwsze (były kolejne) zdobycie tytułu mistrza Polski. Właśnie mija równo 50 lat, od czasu kiedy   drużyna dziewcząt reprezentująca Szkołę Podstawową we Frydmanie zdobyła tytuł mistrza Polski. Sukces ten został osiągnięty w wieloboju łyżwiarskim dla dziewcząt „Błękitnej sztafecie”. W programie zawodów były cztery konkurencje: jazda przodem, jazda tyłem, slalomem i jazda po ósemce. Drużyna składała się z czterech zawodniczek,  konkurencje wykonywano na czas, na ostateczny wynik składał się łączny czas wszystkich zawodniczek.

Historyczny wynik, czyli pierwsze złote medale mistrzostw Polski zdobyły: Józefa Turkot, Maria Pitek, Maria Brynczka i Halina Markowicz. Po kilkustopniowej rywalizacji, finałowa rozgrywka miała miejsce w Bielsku – Białej w styczniu 1968 roku. Zwycięska rywalizacja dziewcząt z małego Frydmana z reprezentacjami szkół, w tym sportowych, wielkich ośrodków miejskich była osiągnięciem niewątpliwie wyjątkowym. Sukces poprzedzony był ciężką pracą. Jak wspomina jedna z zawodniczek Halina Markowicz (Dwornicka), treningi odbywały się codziennie od  szóstej rano na lodowisku we Frydmanie. Po lekcjach o godzinie czternastej dziewczyny wraz z opiekunami wyjeżdżały autobusem dowożącym „kombinat” na sztuczne lodowisko do Nowego Targu. Tam przez godzinę mogły szlifować formę. Praca, upór  i determinacja przyniosły wspaniały rezultat i ogromną satysfakcję.

Po zakończonym finale drużyna wracała pociągiem do Nowego Targu, z miasta do Frydmana  specjalnie wynajętą „nyską”. Dumni mieszkańcy Frydmana zgotowali dziewczynom i opiekunom uroczyste powitanie, które zakończyło się koło północy w świetlicy szkolnej w Kasarnii.

Trenerami, nauczycielami i  opiekunami reprezentacji dziewcząt w „Błękitnej sztafecie” byli  Bogumiła i Andrzej Pitkowie. Obydwoje przez praktycznie całą swą karierę zawodową pracowali w Szkole we Frydmanie, w której Andrzej Pitek pełnił funkcję kierownika i dyrektora. W tym czasie świętowano sukcesy również drużyny chłopców w „Złotym krążku”, piłce ręcznej, zawodach pożarniczych i wielu innych dyscyplinach, powinien  to być  jednak temat innego, znacznie obszerniejszego, tekstu.

W 50 rocznicę zdobycia złotego medalu przypominamy o sukcesie młodszym mieszkańcom Spisza. Paniom: Józce, Maryli, Maruszce i Halinie serdecznie gratulujemy, nadal odczuwamy dumę z sukcesów frydmańskich łyżwiarek.

Page generated in 0,243 seconds. Stats plugin by www.blog.ca