Zaproszenie na Barok na Spiszu

Festiwal Barok na Spiszu narodził w roku 2012 i w ciągu dziesięciu lat trwania stał się jednym z najciekawszych festiwali muzyki dawnej w Polsce. Ideą powstania była organizacja koncertów muzyki barokowej we wnętrzach urokliwych kościołów na Spiszu, których wyposażenie w głównej mierze pochodzi z epoki baroku. Na festiwal zapraszani są znakomici artyści, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki i z użyciem historycznych technik gry czy śpiewu. Festiwal kładzie szczególny nacisk na prezentację artystów polskich oraz barokowej muzyki polskiej.

*

Przed nami kolejna, już dziesiąta edycja naszego festiwalu, stąd czas na radowanie się pięknem muzyki i małe podsumowanie tematów, które były motywami przewodnimi dotychczasowych edycji. Dlatego w tym roku zapraszamy na festiwal zatytułowany Radość Muzyki.

*

Czekają nas trzy niezapomniane koncerty. Rozpoczniemy 19 sierpnia w Jurgowie od wyjątkowego recitalu światowej sławy wirtuoza lutni, jakim jest Michał Gondko. ­Recital będzie nosił tytuł FLORILEGIUM czyli Europejska muzyka lutniowa przełomu XVI i XVII wieku. Będzie to niezwykła podróż do Włoch, Polski, Niemiec, Anglii i Flandrii, a przewodnikami będą zbiory muzyki lutniowej.

Drugiego dnia wystąpi zespół Scepus Baroque pod dyrekcją znakomitego klawesynisty Marcina Świątkiewicza z udziałem gwiazdy tego wieczoru – kontratenora Michała Sławeckiego przy współudziale Katarzyny Wiwer – sopran oraz Mariana Magiery, grającego na trąbce barokowej. Tytuł tego koncertu, to właśnie „Radość Muzyki”. Usłyszymy arie oraz utwory instrumentalne Haendla, Purcella, Vivaldiego oraz Telemanna. Wysłuchamy między innymi kantaty „Pochwała harmonii” HWV 124, znanej jako Mała oda do św. Cecylii. Będzie podniośle i uroczyście. Koncert ten będzie miał miejsce w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy.

Na finał przeniesiemy się do siedemnastowiecznych Włoch, by w koncercie zatytułowanym „Złote jabłko i trzy damy z Ferrary” posłuchać wirtuozowskiej muzyki przeznaczonej na głosy żeńskie w wykonaniu zespołu Donne Armoniche z towarzyszeniem świetnego klawesynisty Andrzeja Zawiszy. Posłuchamy utworów C. Monteverdiego, L. Luzzaschiego, L. Rossiego, A. Archilei. Koncert odbędzie w miejscu, gdzie festiwal zawita po raz pierwszy, czyli do pięknie odnowionego kościoła św. Kwiryna w Łapszach Niżnych.

Tegoroczny festiwal odbywa się dzięki wsparciu Mecenasa: ZEW Niedzica SA oraz Województwa Małopolskiego we współpracy z Powiatem Nowotarskim i Gminą Łapsze Niżne. Festiwal wspierają również nasi partnerzy – firmy i instytucje: Pieniński Bank Spółdzielczy, Jurgów Ski, Wydawnictwo Astraia, Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy. Księżom Proboszczom z Jurgowa, Niedzicy oraz Łapsz Niżnych pięknie dziękujemy za udostępnienie swoich świątyń.

Zapraszamy na rozśpiewany i radosny barokowy Spisz, na wspaniały weekend jubileuszowy!

Katarzyna Wiwer i Rafał Monita

Program festiwalu:

19 sierpnia 2022, piątek JURGÓw, kościół św. Sebastiana
19.00 oprowadzanie po kościele (ks. Stanisław Malarz)
19.30 koncert (mini-wykład: Michał Gondko, Poezja lutni)
RECITAL MISTRZOWSKI – FLORILEGIUM
Michał Gondko (Szwajcaria) – lutnia

20 sierpnia 2022, sobota Niedzica, kościół św. Bartłomieja
18.45 oprowadzanie po kościele (Elżbieta Łukuś)
19.00 koncert (mini-wykład: Rafał Monita, Barok na Spiszu)
RADOŚĆ MUZYKI
Katarzyna Wiwer – sopran, Michał Sławecki – kontratenor, Marian Magiera – trąbka barokowa
SCEPUS BAROQUE:
Seojin Kim, Katarzyna Olszewska – skrzypce barokowe, Anna Krzyżak-Siarkowska – altówka barokowa, Monika Hartmann – wiolonczela barokowa, Tomasz Sobaniec – instr. perkusyjne
Marcin Świątkiewicz – klawesyn, prowadzenie

21 sierpnia 2022, niedziela Łapsze Niżne, kościół św. Kwiryna
17.00 zwiedzanie Izby Regionalnej „Sypańca” (naprzeciw kościoła)
18.00 oprowadzanie po kościele (Elżbieta Łukuś)
18.30 koncert (mini-wykład: Katarzyna Wiwer, Trzy damy z Ferrary)
ZŁOTE JABŁKO I TRZY DAMY Z FERRARY
Donne Armoniche: Katarzyna Wiwer, Adrianna Bujak-Cyran, Liliana Pociecha – soprany
Aleksandra Owczarek, Agnieszka Krawczyk – skrzypce barokowe
Andrzej Zawisza – klawesyn, prowadzenie

Page generated in 0,223 seconds. Stats plugin by www.blog.ca