Mocne frydmańskie akcenty na Gminnych Dożynkach 2017 w Falsztynie

Chociaż aura wyjątkowo nie sprzyjała organizacji imprez plenerowych, należą się gratulacje organizatorom Gminnych Dożynek, które odbyły się w Falsztynie 20 sierpnia. Mieszkańcy Falsztyna z sołtysem Stanisławem Wojtankiem, Gminny Ośrodek Kultury z Krystyną Milaniak i włodarz gminy Jakub Jamróz zapewnili godne dziękczynienie za tegoroczne plony i atrakcyjne pożegnanie lata.

Z bardzo dobrej strony pokazali się przedstawiciele Frydmana. Uroczystą mszę świętą sprawował ksiądz Ludwik Węgrzyn, piękny wieniec dożynkowy na zlecenie sołtysa Józefa Barnasza wykonały panie z Rady Rodziców Zespołu Szkół we Frydmanie. Na scenie zaprezentowały go Joanna Pacyga, Alina Kuruc, Maria Kutarnia i Krystyna Pawlik.

Pod batutą Jacka Iglara zaprezentowała swoje umiejętności orkiestra dęta z Frydmana. Zespół regionalny Frydmaniany kierowany przez Tomasza Markowicza rozgrzał zmarznięta publiczność, wykonując tradycyjne spiskie tańce, przyśpiewki i zabawy. Na scenie pojawili się również Mali Frydmanianie ( Eliza Dudas, Marcin Bednar i Paulina Ganczar), którzy zagrali m.in. czardasze.

W tej części programu rozrywkowego pojawiło się przedstawienie teatralne „Jak baby we Frydmanie kościół przed odpustem sprzątały”. Zgromadzona publiczność przerywała spektakl śmiechem i  spontanicznymi oklaskami, na koniec nagrodziła zespół aktorski wielkimi brawami, aby potem długo jeszcze komentować przedstawione (dodajmy fikcyjne) wydarzenia i grę aktorską. W kolejne postaci brawurowo wcielili się:

Organista – Grzegorz Tynus

Hala – Kinga Markowicz

Ksiądz proboszcz – Józef Dudas

Ksiądz – Piotr Dudas

Werona – Kamila Jandura

Józefina – Zofia Brynczka

Margieta – Magdalena Dudas

Organiścina – Sara Dudas

Jantek – Wiesław Markowicz

Autorem tekstu jest Małgorzata Wojtaszek, która również przekazała swoje uwagi reżyserskie zespołowi. Spektakl wkrótce zostanie wystawiony dla mieszkańców Frydmana.

Więcej o dożynkach lapszenizne

Page generated in 0,220 seconds. Stats plugin by www.blog.ca